Dnes, 21. marca, si pripomíname SVETOVÝ DEŇ DOWNOVHO SYNDRÓMU.
Hlavným cieľom tohtoročného Svetového dňa Downovho syndrómu je inklúzia, teda začlenenie.
Prečo práve 21. marec?
Číslo 21 je pre ľudí s Downovým syndrómom výnimočné. Genetická porucha, ktorá sa nazýva aj trizómia 21, je spôsobená jedným chromozómom v ľudskej bunke navyše.
Zatiaľ čo bežní ľudia majú v každej bunke 23 párov chromozómov, ľudia s Downovým syndrómom majú jeden chromozóm navyše, a to v 21. páre. Chromozóm 21 je teda pre ľudí s Downovým syndrómom zvláštny – namiesto jedného páru majú tri (trizómiu).
Takže 21. deň predstavuje chromozóm navyše; a tretí mesiac predstavuje trizómiu.
Ľudia s Downovým syndrómom majú svoje individuálne silné stránky, ale aj iné oblasti, v ktorých môžu potrebovať viac podpory, rovnako ako my všetci.
Sú veľmi emotívni a milí, vedia sa odvďačiť láskou, dokážu byť dobrými a skutočnými priateľmi. Úspech vo vzájomnej interakcii môžeme očakávať iba vtedy, ak do kontaktu s nimi aj my vložíme veľa lásky. Schopnosť napodobňovania a predvádzania je jedným z hlavných pilierov kreativity detí aj dospelých s Downovým syndrómom.
Symbolom tohto dňa sa stali rozdielne ponožky, a preto sa v tento deň na znak oslavy ľudskej jedinečnosti, nosia dve rozdielne ponožky. Podporte Svetový deň Downovho syndrómu tým, že si obujete rozdielne ponožky. Ponožky majú rôzne tvary, veľkosti a farby, rovnako ako my, ľudia. Aj takto jednoducho môžete podporiť myšlienku inklúzie a vyjadriť svoju podporu rozmanitosti. Ukážete tak, že rozmanitosť tohto sveta akceptujete, chápete a prijímate.