Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný deň školských knižníc.
V roku 1999 ho vyhlásila doktorka Blanche Woolsová, prezidentka asociácie školského knihovníctva. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok.
Aj na našej škole sme tento deň oslávili zaujímavými aktivitami.
Na 1. stupni žiaci navštívili školskú žiacku knižnicu, priniesli svoje obľúbené knihy z domu a prezentovali ich pred spolužiakmi. Vyrábali záložky do knihy. Vypočuli si rozhlasovú reláciu, ktorú pripravili žiaci druhého stupňa a nakreslili obrázky, ako si predstavujú knižnicu budúcnosti.
Na druhom stupni boli aktivity rozdelené podľa ročníkov.
5. ročník - žiaci si doniesli do školy svoje knihy a z nich kreslili svoju obľúbenú literárnu postavu. Zároveň sa rozprávali, prečo si práve túto postavu vybrali. Najúspešnejší bol Šimon Batik.
6. ročník - šiestaci nadviazali na vedomosti, ktoré získali v škole na hodinách slovenčiny a kreslili komiks na tému – Vtipná situácia ( reálna ) na vyučovacej hodine.Zvíťazila Abigail Bálintová.
7. ročník – „básnici“ dotvárali báseň o jeseni podľa zadania. Žiaci mali začiatočné slová veršov a dopisovali text, aby vznikla pekná báseň. Zároveň museli dodržať určený rým a verš mal byť sylabický. Úlohu najepšie splnila Natália Magdová.
8. ročník - žiaci ukázali svoje schopnosti v teste čitateľskej gramotnosti. Z knihy Sedem divov sveta ( Zamarovský ) riešili úlohy – čo vyplýva z textu, čo nevyplýva, čo je pravda, čo nie, museli ukázať vedomosti o tiráži, o autorovi, ... Najlepším riešiteľom úloh sa stal Boris Čech.
9. ročník - deviataci boli taktiež tvoriví. Ich úlohou bolo napísať charakteristiku ( aj s prvky opisu a úvahy ) – Môj literárny hdina. Úlohu najlepšie vystihla Jana Kollárová.
V tento deň žiaci doniesli do školy aj knihy do súťaže o Naj... knihu. Teda, najväčšiu a najmenšiu. Aktivity prebehli vo všetkých triedach s možno až prekvapujúcim záujmom detí. Najmenšiu knihu nám priniesla žiačka piateho ročníka - Simona Ela Pokorná. Súťaž o formátom najväčšiu knihu vyhrala žiačka ôsmeho ročníka Jana Baranová.
Okrem toho učitelia slovenčiny na hodinách diskutovali so žiakmi o potrebe kníh ( a aj knižníc ) aj v dnešnej „elektronickej“ dobe.
Naším cieľom bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k spoznávaniu sveta prostredníctvom čítania.