Výchovno-vzdelávacie
Výchova k manželstvu a rodičovstvu
Koordinátor pre manželstvo a rodičovskú výchovu
PaedDr. Anna Imrichová
Ciele výchovy k manželstvu a rodičovstvu sú zamerané tak, aby prispievali k výchove celej osobnosti dospievajúcich dievčat a chlapcov tak, aby boli schopní poznávať a chápať mravné, sociálne, psychologické a fyziologické zvláštnosti ľudských jedincov a vytvárať optimálne medziľudské vzťahy.
Výchova k manželstvu a rodičovstvu sprostredkuje základné vedomosti potrebné k utváraniu zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva, v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami.
Výchova k manželstvu a rodičovstvu integruje v sebe pedagogické, biologické, psychologické a sociálne poznatky o dospievaní, sexualite, sociálnych vzťahoch a ich hodnote v živote.
Na druhom stupni ZŠ navrhovaný cieľ budeme dosahovať prostredníctvom plnenia nasledovných čiastkových cieľov:
- pomáhať žiakom v procese sebauvedomovania a sebaúcty, rozvíjania tolerancie a zodpovednosti ako základných podmienok humánnych vzťahov medzi opačnými pohlaviami,
- dať žiakom emocionálny a etický systém, umožňujúci osvojiť si spoločensky žiaduce a eticky správne postoje, názory a presvedčenie, aby vedeli správne hodnotiť vzťahy medzi pohlaviami, vzťahy v manželstve a v rodine,
- viesť žiakov k pochopeniu vzájomných vzťahov a lásky ako základnej zložky sexuality,
- pripraviť žiakov na zodpovedné rozhodovanie v kritických oblastiach psychosexuálneho vývinu na základe mravných a všeobecne platných hodnôt a noriem,
- prispievať k poznatkom o sexuálnom rozmere nášho života a k jeho pochopeniu. V tomto procese sú podstatné city, hodnoty a kultivovaná komunikácia,
- sprostredkovať žiakom základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách v puberte,
- v týchto súvislostiach dať žiakom aj primerané informácie o anatómii a fyziológii rozmnožovacieho ústrojenstva ženy a muža, priblížiť im proces rozmnožovania, vnútromaternicový vývin plodu vrátane priebehu gravidity a pôrodu,
- vysvetliť žiakom význam plánovaného rodičovstva, význam harmonickej a zdravej rodiny pre optimálny telesný a duševný vývin dieťaťa, zásady rodinnej výchovy, práva a povinnosti rodičov a detí. Zoznámiť ich s medzinárodnými konvenciami o právach dieťaťa a s Deklaráciou práv dieťaťa,
- vysvetliť žiakom možné riziká predčasných a rizikových sexuálnych aktivít, vrátane nežiadúcej gravidity, interrupcie, pohlavných chorôb a nákazy HIV/AIDS,
- zoznámiť žiakov s metódami plánovaného rodičovstva – prirodzené metódy plánovaného rodičovstva a metódy antikoncepcie a ich vplyv na zdravotný stav,
- vysvetliť žiakom nebezpečenstvo zneužívania drog pre reprodukčné zdravie a možnosti nákazy HIV/AIDS,
- naučiť žiakov odolávať negatívnym vplyvom rovesníckych skupín, rôznym médiám, ale naučiť ich aj aktívnej obrane pred možným sexuálnym zneužitím,
- naučiť žiakov potrebným sociálnym zručnostiam, asertívnemu správaniu a empatie. V týchto súvislostiach im zdôrazniť význam sebaovládania a sebadisciplíny pri vytváraní kvalitných a rovnocenných medziľudských vzťahov.
Obsah
Na druhom stupni základnej školy je ťažisko vyučovania výchovy k manželstvu a rodičovstvu v predmetoch etická výchova a náboženská výchova. Učitelia dôsledne realizujú výchovu k manželstvu a rodičovstvu v súlade s učebnými osnovami etickej výchovy schválenými 3. apríla 1997 pod číslom 1640/97-151.
Biologický aspekt výchovy k manželstvu a rodičovstvu sa realizuje v predmete prírodopis a spoločensko-občiansky aspekt v predmete občianska výchova. Pri vhodných témach sa aplikuje aj v iných učebných predmetoch (literárna výchova, telesná výchova). Výchova k manželstvu a rodičovstvu je ucelený system výchovy a vzdelávania žiakov, preto sa dá pri relevantných témach aplikovať aj v ostatných učebných predmetoch.
Obsah výchovy k manželstvu a k rodičovstvu na 2. stupni ZŠ tvoria tieto tematické celky:
1. Priateľstvo
2. Kultivované dospievanie
3. Anatómia a fyziológia rozmnožovacích ústrojov
4. Zodpovedný prístup k sexualite
5. Negatívny vplyv drogových závislostí na sexuálne a reprodukčné zdravie človeka
6. Zásady bezpečného správania
1. Priateľstvo
Citový vývin v období dospievania. Zmysel prvých priateľstiev a ich význam v živote dospievajúceho dievčaťa a chlapca. Náklonnosť, zamilovanosť a láska. Význam citov pre zdravý psychosexuálny rozvoj dievčat a chlapcov.
2. Kultivované dospievanie
Psychické a fyzické zmeny v období dospievania. Potreba zvýšenej hygieny v období dospievania. Vplyv telesných a psychických zmien v puberte na zmenu postojov dievčat a chlapcov v kvalite postojov k druhému pohlaviu. Požiadavka pohlavnej zdržanlivosti v období dospievania ako podmienka udržania a posilňovania sexuálneho a reprodukčného zdravia.
3. Anatómia a fyziológia rozmnožovacích ústrojov
Stavba a funkcia rozmnožovacích ústrojov. Úcta a ohľaduplnosť k tehotnej žene. Starostlivosť o novorodenca. Prirodzená výživa dieťaťa. Negatívne vplyvy ohrozujúce zdravie a život plodu: drogy (alkohol, fajčenie, ďalšie drogové závislosti), stres, nesprávna výživa, rizikový spôsob života.
4. Zodpovedný prístup k sexualite
Sexualita ako prirodzený prejav ľudského jedinca. Nebezpečenstvo citového deficitu pri oddelení sexu od osobného vzťahu a zodpovednosti. Oddialenie sexuálnych aktivít .Vernosť a poznanie sexuálneho partnera a jeho zdravotného vzťahu ako najlepšia prevencia pred pred infekciou HIV/AIDS a pred pohlavnými chorobami. Riziká riskantného sexuálneho správania: šírenie AIDS a ďalších pohlavných chorôb, nežiadúca gravidita, nechcené deti, interrupcie, nezrelé manželstvá.
Optimálne podmienky pre zdravé a šťastné rodičovstvo. Plánované rodičovstvo. Základné poučenie o prirodzených metódach plánovaného rodičovstva a o antikoncepcii.
5. Negatívny vplyv drogových závislostí na sexuálne a reprodukčné zdravie človeka
Drogy a ich vplyv na sexuálne správanie – strata zábran, riziko predčasných sexuálnych aktivít s ich negatívnymi dôsledkami, riziká zneužívania drog. Formy aplikácie drogy a možnosť nákazy HIV/AIDS. Drogy v období gravidity a počas dojčenia. Riziká pre plod a novorodenca.
6. Zásady bezpečného správania
Prejavy týrania a zneužívania detí. Spoločenská a osobná ochrana ,príprava detí na aktívnu sebaobranu a naučenie bezpečného správania a riešenia krízových situácií.
Proces výchovy k manželstvu a rodičovstvu
Výchova k manželstvu a rodičovstvu musí predovšetkým vychádzať z potrieb dospievajúceho dievčaťa a chlapca v závislosti na ich veku a štádiách sexuálneho vývinu.
Efektívnosť je podmienená jej obsahom, cieľmi, rozmanitosťou a vhodnosťou aplikovaných metód vo výchovnom procese. Všetky informácie musia byť primerané veku z hľadiska biologického, psychického a sociálneho vývinu žiaka. Žiakom sú odovzdávané nielen vedecké fakty a poznatky, ale sú formované ich postoje, vytvára sa žiadúci hodnotový systém, žiaci sa učia správaniu v reálnych životných situáciách aktuálnych i očakávaných.
Ciele výchovy k manželstvu a rodičovstvu môžeme dosiahnuť aplikáciou vhodných metód a foriem výchovnej práce.
V kognitívnej oblasti sa využíva :
výklad, práca s informačnými zdrojmi,
brainstorming, učebné pomôcky (obrazy, modely, film, video a pod.), besedy (s lekárom, psychológom, inými odborníkmi), problémové metódy, metódy pre uvedomenie si problémov.
V afektívnej (postojovej, hodnotovej), môže učiteľ využívať:
efektívne metódy na motiváciu žiakov, situačné hry, rolové hry, diskusie, príbehy, pojmové cvičenia napr. (láska je …, priateľstvo je … a pod.), pojmové mapy apod.
V osvojovaní si sociálnych zručností môžu učitelia využívať techniky: hranie rolí, nácvik efektívnej komunikácie (počúvanie, akceptácia druhého), techniky empatickej výchovy, metódy výcviku asertívneho správania a pod.