DEVIATACI !!!
Postup pri prijímacom konaní na stredné školy :
Prihlášky na stredné školy
- Zákonní zástupcovia môžu podať prihlášky na SŠ nasledovne:1. kolo prijímacieho konania
2 prihlášky
na 2 školy alebo na 1 školu (2 rozdielne študijné odbory na nej), kde je potrebné overenie špeciálnych schopností (talentová skúška)
2 prihlášky
na 2 školy alebo na 1 školu (2 rozdielne študijné odbory na nej), kde nie je potrebné overenie špeciálnych schopností
Spolu maximálne 4 prihlášky!
2 . kolo prijímacieho konania
1 prihláška
na školu, ktorá nemá naplnený stav študentov a robí druhé kolo prijímacieho konania
Ako správne vyplniť prihlášku na SŠ + prílohy
- Na prihláške sa vyžadujú tieto údaje: meno a priezvisko žiaka, rodné číslo, vyučovací jazyk, štátne občianstvo, potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiaka, výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka dosiahnuté na ZŠ, meno a priezvisko, adresa a telefónny kontakt zákonných zástupcov.
- Uchádzač o štúdium na strednej škole k prihláške priloží doklad, že je úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ak má zníženú pracovnú schopnosť – ZPS, priloží aj rozhodnutie príslušnej posudkovej komisie.
- Pri prijímaní žiaka, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka dosiahol úspešnosť v každom predmete samostatne 90 %, rozhodne o prijatí riaditeľ školy bez prijímacej skúšky. Toto sa nevzťahuje na školu kde je potrebné pri prijímacích skúškach overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania.
- Systém duálneho vzdelávania
- Dňa 1. apríla 2015 nadobudol účinnosť nový zákon č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov s cieľom umožniť plynulý prechod zo vzdelávania na trh práce a zvýšiť uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl na trhu práce, ktorý od školského roku 2015/2016 umožňuje prípravu žiakov v systéme duálneho vzdelávania.
- Stredným odborným školám sa odporúča vytvárať partnerstvá so zamestnávateľmi na účely prípravy žiakov na budúce povolanie, povolania a odborné činnosti v systéme duálneho vzdelávania.
- V systéme duálneho vzdelávania musí stredná odborná škola uzavrieť so zamestnávateľom písomnú zmluvu o duálnom vzdelávaní, ktorej predmetom je záväzok zamestnávateľa poskytovať žiakom praktické vyučovanie na svoje náklady a zodpovednosť a záväzok strednej odbornej školy organizovať odborné vzdelávanie a prípravu v systéme duálneho vzdelávania.
- Po uzatvorení zmluvy o duálnom vzdelávaní zamestnávateľ a stredná odborná škola zverejnia na svojich webových sídlach oznámenie o možnosti absolvovať odborné vzdelávanie a prípravu v príslušnom študijnom odbore alebo v príslušnom učebnom odbore v systéme duálneho vzdelávania.
- Po ukončení prijímacieho konania stredná odborná škola doručí zamestnávateľovi, s ktorým má uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní, zoznam prijatých a zapísaných žiakov, ktorí priložili k prihláške na vzdelávanie potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, v rozsahu meno, priezvisko a dátum narodenia.
Zápisný lístok
- Zápisným lístkom zapisuje zákonný zástupca svoje dieťa na strednú školu, kde bol žiak prijatý. Rodičia dostanú jeden originál zápisného lístka.
Keď bude žiak prijatý na strednú školu, bude zákonný zástupca vyzvaný, aby sa dostavil na SŠ - na zápis a odovzdal zápisný lístok. Riaditeľ strednej školy poznačí do zápisného lístka prijatie žiaka a zápisný lístok zostáva na SŠ.
Ak je dieťa prijaté na SŠ a nepríde sa zapísať, bude automaticky vyškrtnuté z evidencie! Každá stredná škola zverejňuje dátum a čas zápisu.
Zápis môže rodič zrušiť a presunúť zápisný lístok na inú školu, napríklad po odvolaní sa a prijatí žiaka na školu, na ktorú by chcelo dieťa ísť radšej.
V prípade rozhodnutia o zmene strednej školy, musí ísť zákonný zástupca osobne odhlásiť svoje dieťa z danej školy a preniesť zápisný lístok na druhú školu, na ktorú bolo jeho dieťa tiež prijaté.
Důležité informácie o stredných školách, odborech, kritériách, … nájdeš na stránke Školského výpočtového strediska Michlovce – http://www.svsmi.sk
Ďalšie informácie u vých. poradcu školy - streda 11,50 – 13,00h. ( stretnutie s rodičmi dohodnúť pár dní vopred ! )
Nezáväzné rady pre rodičov a žiakov
1. Kým vypíšete v rodine prihlášku na strednú školu, mali by ste si s dieťaťom ujasniť, čo chce v živote dosiahnuť.
2. Dajte pozor, aby vaše rodičovské ambície neboli vyššie, ako majú deti.
3. Či bude dané povolanie dieťa baviť, či má preň predpoklady.
4. Či má šancu zvládnuť štúdium, bude sa vedieť sústrediť, či je schopné sa samostatne učiť.
5. Niektorí rodičia v snahe, aby sa malo dieťa lepšie ako oni, ho môžu tlačiť do povolania, o ktoré nemá záujem alebo sa naň nehodí.
6. Rozdiely v preferenciách rodičov a detí si treba vzájomne vydiskutovať a snažiť sa pochopiť aj názory druhej strany.
7. Riešte aj otázku, aké budú šance po škole uplatniť sa, či má dieťa snahu ísť po skončení strednej školy na vysokú školu.
8. Zaoberajte sa aj finančnou náročnosťou štúdia.
Pár rád – pravidel pred prijímacími skúškami.
Pravidlo prvé: už sa dnes neuč
Deň pred skúškou sa už netreba učiť - čo sa žiak nenaučil, už nedoženie, len sa viac strémuje. Deň a večer treba využiť skôr na nabratie síl, teda na dobrý oddych a spánok.
Pravidlo druhé: nezabudni na kontrolu
Večer pred skúškou treba skontrolovať, či máš všetko pripravené: pomôcky na skúšku (ceruzka, guma, pravítko, kružidlo, prípadne kalkulačka), pohodlné oblečenie a obuv, ktoré neomínajú (nie nové topánky, oblečenie radšej viacvrstvové, aby sa v prípade náhlych horúčav či chladu dala vrstva vyzliecť/obliecť).
Pravidlo tretie: najedz sa
Ráno pred skúškou si treba dať ľahké raňajky, aj keď na ne mnohí nemajú pre stiahnutý žalúdok chuť, a zobrať si so sebou niečo na pitie. Prípadne banán na lepšie myslenie.
Pravidlo štvrté: vyraz skôr
Do školy treba vyraziť s dostatočným predstihom, aby vás náhodou nezastihla nepredvídaná dopravná zápcha. Vyraziť oveľa skôr by mali najmä tí, ktorí nevedia, kde presne sa škola nachádza, aby jej hľadaním nestrácali zbytočné minúty a nestresovali sa.
Pravidlo piate: zbytočne sa netrémuj
Zbytočná tréma dokáže pokaziť výsledky aj dobrých žiakov. Rodičia by mali deti pred skúškou čo najmenej stresovať vyjadreniami typu: Dúfam, že to nepokazíš!, Nech je to čo najlepšie! Vhodnejšie sú slová: Nič sa nedeje, napíš, čo vieš. Budeme ti držať palce, nech to dopadne akokoľvek.
Pravidlo šieste: pozor na začiatok a pravidlá
Maximálnu koncentráciu vyžaduje začiatok testu. Pozorne si treba vypočuť pokyny učiteľa. Ak Ti niečo nie je jasné, prihlás sa a opýtaj sa.
Pravidlo siedme: zadeľ si čas
Psychológovia potvrdzujú, že žiaci na prijímačkách častio zlyhávajú na tom, že nevedia správne odhadnúť čas na riešenie úlohy. Odpovedať vedia, ale príklady vyriešiť nestihnú. Preto je dôležité si uvedomiť, koľko času máš k dispozícii. V teste s 20 - 30 úlohami nemôžeš žiadnu úlohu riešiť 10 minút!
Pravidlo ôsme: najprv ľahšie, potom ťažšie
Upozorňujú naň všetci učitelia: zbežne si treba prečítať všetky zadania a začať s úlohami, ktoré vyzerajú ľahké. Po ich dokončení žiak získa pocit uspokojenia a bude si viac veriť. Keď "uviazne", nech sa upokojí a pustí sa do inej úlohy - k zložitejšej sa vráti neskôr.
Pravidlo deviate: čítaj pozorne
Všetky úlohy si treba prečítať až do konca, aj viackrát. Každá nepozornosť znamená stratu bodov.
Pravidlo desiate: kontroluj a odhaduj
Minútu pred vypršaním času je dobré prejsť si ešte raz celý test a pri každej úlohe, ktorú žiak nevyriešil, nech si aspoň tipne výsledok. Možno to vyjde!