Z histórie našej školy
K bohatej histórií obce Hrabkov sa viaže aj história našej školy. Jej obsah je vyjadrením záujmu obecných zástupcov a starostov o výchovu a vzdelávanie detí obyvateľov obce. Nemáme presný údaj o založení školy, ale v dochovanej kronike školy je zápis z roku 1923. V tomto zápise pán učiteľ Gejza Wilhelm, ktorý na školu nastúpil 1. augusta 1922 zaznamenal, že škola v obci bola založená už pred rokom 1863.
V týchto časoch sa vyučovalo v obecnej drevenej budove. Učil v nej pán Lukáč, ktorý si zároveň plnil aj kantorské povinnosti. Vyučovacím jazykom bola slovenčina.
Zo zápisov v kronike sa dozvedáme, že učitelia pôsobiaci na škole vštepovali žiakom nielen potrebné vedomosti, ale v nemalej miere prispievali k zvyšovaniu národného povedomia obyvateľov, šíreniu kultúry a osvety v obci.
Spolu so žiakmi a mládežou učitelia nacvičovali kultúrne programy, divadelné predstavenia, organizovali prednášky a besedy a tak prispievali k zveľaďovaniu obce.
V živote školy sa priaznivo prejavili spoločenské zmeny po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie a vzniku samostatnej Československej republiky. Pre svoju prácu škola potrebovala primerané podmienky, preto školská stolica sa 4. mája 1934 uzniesla o započatí výstavby novej školy. Budova novej školy bola odovzdaná do užívania 23. júna 1940.
V novej budove sa vyučovalo v troch triedach a jej súčasťou bol aj učiteľský byt.
Od roku 2002 obec Hrabkov zriadila základnú školu ako samostatnú rozpočtovú organizáciou s právnou subjektivitou o rok neskôr zriadila spojenú Základnú školu s materskou školou 159 ako samostatnú rozpočtovú organizáciu s právnou subjektivitou.
Súčasťou školy je školský klub detí a zariadenie školského stravovania.
Snahou zriaďovateľa, poslaneckého zboru, rady a vedenia školy bolo vytvoriť podmienky pre prácu spojenej školy v jednom objekte.
Toto úsilie bolo zavŕšené realizáciou projektu rekonštrukcie školy v období. Projekt bol spolu financovaný Európskou úniou vo výške 85% celkových oprávnených výdavkov z európskeho fondu regionálneho rozvoja, vo výške 10 % zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a taktiež spolufinancovania obce vo výške 5%.
V zrekonštruovaných priestoroch pôvodnej časti školy sa vytvorili vhodné priestory materskej školy: účelná vstupná chodba so šatňou, pekná priestranná herňa, útulná spálňa, jedálnička, sociálne zariadenia pre deti materskej školy. Zlepšili sa podmienky pre prácu učiteliek materskej školy.V rámci rekonštrukcie školy sa vynovila učebňa, kde rozvíja bohatú a atraktívnu činnosť školský klub detí.
Úplnou inováciou počas rekonštrukcie prešlo zariadenie školského stravovania, ktoré spĺňa najprísnejšie kritéria kladené na jeho práce a kultúru stolovania žiakov školy a deti predškolského veku.
Koncepčný zámer zriaďovateľa vytvoriť adekvátne podmienky pre edukačný proces, bohatú mimoškolskú a mimovyučovaciu činnosť sa však z demografických dôvodov pre pokles žiakov nemohol v plnej miere zrealizovať. Preto obec z vlastných prostriedkov zabezpečila dobudovanie tak prepotrebných sociálnych zariadení ( WC a sprchy) pre dievčatá a chlapcov a športovej náraďovne pri jestvujúcej gymnastickej rozcvičovni.
Súčasťou dostavby školy je aj nová odborná učebne pre technickú výchovu- školské dielne.
Slávnostný akt odovzdania stavby sa uskutočnil 26. augusta 2010, kedy pán Jaroslav Hovančák, starosta obce Hrabkov a PaedDr. Milan Korkobec, vtedajší riaditeľ ZŠ s MŠ prestrihli pásku. Na tomto oficiálnom ceremoniály sa zúčastnili zástupcovia dodávateľskej firmy EURO STAV- združenie s.r.o. Sabinov, starostovia obci Križovany a Ovčie, poslanci obecného zastupiteľstva Hrabkov, členovia pedagogického zboru a širokej verejnosti.Svojim dielom k zveľadeniu školy prispela aj škola. Za doterajšie obdobie cieľavedome kultivovala triedy a priestory školy novým školským nábytkom, vybudovala počítačovú triedu a triedu s interaktívnou tabuľou, postupne inovovala fond didaktickej techniky, zbierok kabinetov, atď. V neposlednom rade škola zabezpečila opravu nevyhovujúcich sociálnych zariadení.
Naša škola sa odela do nového šatu, upravilo sa aj jej okolie K jestvujúcemu asfaltovému ihrisku pribudlo e aj úplne nové multifunkčné ihrisko.
Zámerom zriaďovateľa a školy je však dobudovanie celého vonkajšieho areálu školy, dobudovanie ihrísk a športovísk pre žiakov základnej školy, deti materskej školy, ale aj verejnosti, ale aj dobudovanie oddychovej časti, priestorov pre záujmové učenie, úprava jestvujúcej zelene, kvetinovej výzdoby a obnova školského sadu.
Tieto zámery vytvárajú priestor pre činorodú prácu v súčinnosť školy a obce, žiakov a rodičov, miestnej komunity a širokej občianskej verejnosti.